piątek, 8 lipca 2016

Dwuskładnikowe placki na śniadanie z sałatką z pomidorów



Lipiec, cudowna pod względem kulinarnym pora! Pojawiły się już pierwsze rodzime i pachnące pomidory, zwłaszcza moje ulubione: bawole serca. Właściwie to sałatka/salsa podawana do placków mogłaby grać pierwszoplanową rolę w sezonie letnim - cudowna, aromatyczna, a taka prosta. Placki zostały przeze mnie podpatrzone, jak i cały przepis zresztą w książce "Ziarno" Dominiki Wójciak. Od razu przypadły mi do gustu, bo to prosta i zdrowa propozycja na śniadanie. Placki są neutralne w smaku, więc można eksperymentować z dodatkami: zmieniać rodzaj towarzyszącej im sałatki, albo podawać w wersji na słodko - z twarożkiem i syropem z kwiatów czarnego bzu, miodem z mniszka albo miodem pszczelim. Albo z dobrymi konfiturami. W wersji wytrawnej z dowolnymi duszonymi warzywami i np. grillowanym oscypkiem czy serem kozim. Placki sycą, a dodatki mogą zapewnić kulinarną rozkosz. Na pewno będę wracać do przepisu i eksperymentować z innymi kaszami dodawanymi do placków. W oryginale te placki są trzyskładnikowe, bo zamiast wody zawierają mleko roślinne, które rzadko u mnie gości, normalne mleko też. Na wodzie z powodzeniem przygotowuję owsianki. Płatki owsiane są bardzo ważne, to one bowiem zlepiają całość i pozwalają na stworzenie trzymającego kształt placka.

Dwuskładnikowe placki na śniadanie owsiano-jaglane, owsiano-gryczane lub owsiano-komosowe, z sałatką z pomidorów i awokado

Składniki (2 porcje, na porcję ok. 4 placki):

  • 35 g płatków owsianych górskich (3,5 płaskiej łyżki)
  • 90-95 g (pół szklanki) surowej kaszy jaglanej, komosy ryżowej (quinoa), niepalonej kaszy gryczanej lub mieszanki tych ziaren, namoczonych na noc w zimnej wodzie
  • 0,3 szklanki wody lub mleka/mleka roślinnego (85 ml - ok. 5,5 łyżki)
  • szczypta soli
  • 2 łyżeczki dobrego oleju rzepakowego (albo masło klarowane lub olej kokosowy), do smażenia

Sałatka z pomidorów i awokado:

  • 1 dojrzałe awokado, najlepiej odmiany hass
  • 500 g dojrzałych pomidorów lub pomidorków koktajlowych
  • ulubione zioła: kolendra, bazylia, bazylia grecka, natka pietruszki - 2-3 łyżki posiekanych ziół
  • opcjonalnie: sól i pieprz
  • opcjonalnie: cebula, szczypiorek, pół małego ząbka czosnku
Wykonanie:

Przygotować sałatkę: pomidory umyć, otrzepać, pokroić w kostkę. Awokado przekroić na pół, wyjąć pestkę, miąższ wyjąć przy pomocy łyżki i pokroić na mniejsze kawałki. Zioła posiekać. Wszystko razem wymieszać. Ewentualnie przyprawić solą i pieprzem (choć spróbujcie choć raz bez, wg mnie bardziej docenia się bez nich słodycz pomidorów, a smak całości nie jest zaburzona dodatkami).

Namoczoną kaszę odcedzić na sitku. Włożyć do pojemnika do miksowania, wraz z płatkami owsianymi, solą i świeżą wodą. Zblendować "żyrafą" na gładkie ciasto. W razie potrzeby dać nieco więcej wody. Ciasto powinno być gęste, ale płynne - jak bardzo gęste ciasto naleśnikowe.

Na dużej patelni rozgrzać tłuszcz (można go rozsmarować pędzelkiem lub ręcznikiem papierowym). Nakładać łyżką małe porcje ciasta, formując cienkie placki (kilka mm). Kiedy wierzch ciasta się zetnie, delikatnie podważyć szpatułką każdy placek i przewrócić go na drugą stronę. Smażyć jeszcze przez ok. 2 minuty. Podawać ciepłe. Jeśli przygotowujesz z większej ilości porcji, już usmażone placki warto włożyć do piekarnika rozgrzanego do 100 st. C (termoobieg 80 st. C), by utrzymać je w cieple do czasu podania.

Podawać z sałatką z pomidorów i awokado.

Wskazówki:

Jeśli nie wysmażysz wszystkich placków od razu, tylko np. z połowy, resztę masy w naczyniu przykryj szczelnie folią i schowaj do lodówki. Ciasto trzeba wykorzystać w ciągu dwóch dni.

W wersji wegańskiej - do smażenia wybierz olej roślinny. Dla osób na diecie bezglutenowej - wystarczy wybrać płatki owsiane bezglutenowe.

Kaloryczność: 1 porcja przygotowana wg podstawowych składników (bez opcjonalnych, placki z dodatkiem wody a nie np. mleka) to 420 kcal, całość 820 kcal



Zajrzyj też do zakładki PŁATKI OWSIANE oraz ŚNIADANIA , wśród moich propozycji:

Kasza jaglana na śniadanie, z pesto


Najzdrowsze masło świata - z awokado


Do posypywania kanapek, sałatek wszelkiego rodzaju, choćby samych pomidorów, makaronów. polecam zaś fenomenalne prażone siemię lniane


0 komentarze

Prześlij komentarz