Panna cotta to włoski deser na bazie śmietanki kremówki. Muśnięty nutą amaretto, ale równie dobrze może być wanilia. Podawana z cudownym musem z rabarbaru. Całość to absolutnie pyszny wiosenny i letni deser.
Standardowo panna cottę przygotowuje się w nieco większych naczyniach, przed podaniem zanurza na chwilę we wrzątku, by deser mógł ładnie wyjść z naczynia i zaprezentować się na talerzu w całej okazałości. Nie mówię nie, ale ja tym razem postawiłam na porcje degustacyjne. Panna cotta to deser, który serwowałam jako część dużego obiadu dla rodziny, z kilkoma mniejszymi deserami. Zresztą taka mała porcja rozbudza zmysły, pozostawia niedosyt i pragnie się więcej. Polecam. Podawałam w kieliszkach tzw. koniakówkach.
Wrzućcie na listę "do zrobienia"!
Podaję składniki na 7-8 małych porcji w kieliszkach bądź 4-5 większych.
Panna cotta z rabarbarem
Składniki:
- 1 szklanka płynnej śmietanki kremówki 30 lub 36 %
- 1/3 szklanki cukru
- ½ szklanki maślanki
- 1-2 łyżki amaretto
- 1 łyżeczka żelatyny w proszku
- 2 łyżki wody
- pół kg rabarbaru, bez liści, pokrojonego na kawałki
- 1/3 szklanki cukru
- 1 łyżka wody
Do miski np. od dzieży miksera wlać na dno dwie łyżki zimnej wody. Wsypać do niej ostrożnie żelatynę, zostawić do napęcznienia. W tym czasie podgrzać śmietankę wraz z cukrem, dopóki prawie się nie zagotuje, na powierzchni pojawią się małe pęcherzyki, a cukier się rozpuści. Gorącą miksturę wlać do miski z żelatyną i dokładnie wymieszać. Wlać amaretto i odstawić na 10 minut. Po tym czasie wlać maślankę, a płynny deser rozlać do kilku naczyń - ramekinów albo innych niedużych naczyń. Po zupełnym ostudzeniu włożyć do lodówki do schłodzenia na kilka godzin, najlepiej całą noc.
Przygotować mus z rabarbaru: wszystkie składniki umieścić w garnku. Na niedużym ogniu gotować, mieszając, jakieś 15-20 minut, aż rabarbat się rozpadnie. Zestawić z ognia, ostudzić.
Hojną porcję musu nakładać na wierzch każdego deseru. Jeśli by coś zostało, można użyć do porannej owsianki, na pewno się nie zmarnuje.
***
Czy rabarbar powinno się obierać?
To zależy. Ten młody tego nie wymaga, później warzywo obrasta we włókna i wtedy by się przydało obrać.
Koniecznie trzeba wyrzucić liście rabarbaru, te nie są jadalne.
0 komentarze
Prześlij komentarz