Sernik kajmakowy ten powstał na bazie jednego z najlepszych serników, jakie upiekłam, jest pieczony w bardzo niskiej temperaturze (130 st. C). Masa serowa jest niezwykle kremowa, umiarkowanie słodka. Sernik składa się z kilku warstw: czekoladowo-kajmakowego spodu, kremowego środka i wierzchu z przepysznym lekko słonym kajmakiem (masą krówkową) i uprażonymi ziarnami słonecznika. Jest bardzo prosty w wykonaniu - i szybki (zwłaszcza jeśli kupimy gotową masę kajmakową i mielony ser), po prostu nie może się nie udać. Mam nadzieję, że i Was zachwyci.
Sernik z solonym kajmakiem/karmelem i prażonymi ziarnami słonecznika czyli sernik kajmakowo-czekoladowy/dulce de leche cheesecake with toasted sunflower seeds and chocolate
Składniki:
- 270 g półsłodkich herbatników w mlecznej polewie
- 90 masła
- 120 g łuskanych ziaren słonecznika
- 1 puszka (400 g) gotowej masy krówkowej (kajmaku), ale może być też 510 g dla lubiących więcej słodyczy
- 1 kg sera śmietankowego na serniki - potrójnie zmielonego (o zawartości około 18g/100 g tłuszczu)
- 265 ml gęstej, słodkiej śmietany o zawartości 30 lub 36% + 1 b. czubata łyżeczka do kajmaku
- 6 średnich jajek lub 5 dużych
- 1 szklanka cukru pudru
- 4 płaskie łyżki/100 ml mąki ziemniaczanej
- ziarenka wyłuskane z 1 sporej laski wanilii ewentualnie cukier waniliowy
- 1 niecała, bardzo płaska łyżeczka soli
Wykonanie:
Uwaga: wszystkie składniki na sernik (jajka, ser, śmietana) muszą być w temperaturze pokojowej. To sekret sukcesu.
Przygotowanie masy krówkowej:
Można kupić w sklepach mleko skondensowane słodzone, które jest już ugotowane - polecam gotową masę krówkową przede wszystkim by zaoszczędzić czas. Jeśli natomiast mamy mleko skondensowane słodzone w formie płynnej, to należy je włożyć (tzn. nieotwartą puszkę) do sporego garnka, zalać dużą ilością wody (tak by nie wyparowała przez cały czas gotowania i przykrywała cały czas puszkę) i gotować na średnim ogniu przez 3 godziny, następnie ostudzić w garnku i otworzyć puszkę.
Przygotowanie sernika:
Włączyć piekarnik ustawiając temperaturę grzania na 200 stopni C (grzanie góra-dół). Po zagrzaniu włożyć do niego rozsypane płasko na blasze ziarna słonecznika - do lekkiego zezłocenia się. Zajmie to ok. 15 minut. Wyjąć. Zmniejszyć temp. piekarnika do 130 st. C - w takiej pieczemy sernik i piekarnik musi mieć czas, by się lekko wychłodzić. Słonecznik można też uprażyć na suchej patelni.
Masło pokroić na małe kawałki i roztopić na małym ogniu. Przestudzić.
Ciastka włożyć do malaksera/miksera/robota kuchennego i zemleć na pył. Dodać roztopione masło, przez chwilę jeszcze miksować albo wymieszać łyżką.
Formę do ciasta (kwadratową lub dużą tortownicę) wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie włożyć masę ciasteczkową, ugniatając równo spód - łyżką. Włożyć do lodówki na czas przygotowania masy serowej - masa wówczas lekko stężeje. Im będzie twardsza, tym później łatwiej będzie rozprowadzać kajmak.
Do miski włożyć ser i śmietanę, połączyć dokładnie z cukrem pudrem - można łyżką albo mikserem ręcznym, tylko do połączenia (przez 2-3 minuty). Dodać jajka (w całości), wanilię i mąkę ziemniaczaną, dokładnie połączyć. Nie napowietrzać zbytnio masy, mieszać tylko do połączenia składników.
Tortownicę wyjąć z lodówki, na spód wyłożyć 190 g masy kajmakowej z puszki (najlepiej podgrzanej - łatwiej się rozsmarowuje)- równo ją rozprowadzając po całej powierzchni (wyjdzie niezbyt gruba warstwa). Wylać masę serową.
Sernik włożyć do nagrzanego piekarnika. Piec na średnim poziomie przez ok. 100 minut. Środek ciasta ma być ścięty.
Jak większość serników - należy go studzić przy otwartych drzwiach piekarnika. Po wystudzeniu przygotować polewę kajmakową. Otwartą puszkę z kajmakiem włożyć do garnka z wodą i na średnim ogniu doprowadzić do pogrzania masy w puszce - będzie wówczas bardziej plastyczna i łatwiej da się rozprowadzić na cieście. Jeśli masa po podgrzaniu będzie za gęsta, dać 1 czubatą łyżeczkę śmietany. Do ciepłej masy dodać niecałą łyżeczkę soli i dobrze wymieszać.
Solony karmel wymieszać z prażonymi ziarnami słonecznika.
Wierzch sernika równo posmarować ciepłą masą kajmakową.
Ciasto włożyć na lodówki na co najmniej 5 godzin, a najlepiej całą noc.
Pyszności. Piękny serniczek> :)
OdpowiedzUsuńwygląda genialnie, zrobię na święta :-)
OdpowiedzUsuńa btw jakie to "herbatniki w mlecznej polewie" ?
pozdrawiam, Krysia
Na pewno będziesz zadowolona, bo to b. dobry sernik. Herbatniki np. Lu Petitki z polewą czekoladową, ciastka "digestive" z polewą, podobne półsłodkie herbatniki ma San: holenderskie półsłodkie herbatniki.
UsuńWielkie dzięki Nino !
OdpowiedzUsuńTwój blog jest wsród moich "ulubionych" stronach, cenię sobie Twój styl pisania i oczywiście przepisy wszelakie.
Zdrowych i pogodnych Swiąt,
Krysia