Z książki Sigrid Verbert "Smakowite prezenty; słodkie i słone przysmaki na cały rok", w książce występują pod nazwą "herbatniki z gryką", str. 12. W oryginale nie ma imbiru, podobnie jak zamiennika cukru; modyfikacje te zaczerpnęłam z bloga Trufli. Jako, że jest okres przedświąteczny, dodałam do nich łyżeczkę przyprawy korzennej.
Gryczane herbatniki
Składniki: (na ok. 30 szt.)
- 125 g miękkiego masła
- 65 g cukru + 60 g cukru trzcinowego
- (lub 65 g ksylitolu + 60 g nektaru z agawy)
- 1 jajko
- mielony imbir, na czubku noża
- spora szczypta soli kamiennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 100 g mąki pszennej
- 180 g mąki gryczanej*
- opcjonalnie: 1 łyżeczka przyprawy do piernika dobrej jakości (np. domowej lub gotowej, dobrej jakości tj. bez dodatku mąki, kakao czy cukru)
- do posypania: 20 g ksylitolu lub cukru trzcinowego (opcjonalnie)
Wykonanie:
Masło utrzeć z ksylitolem i agawą (lub cukrem). Dodać jajko, miksując na średnich obrotach, dodać imbir, ew. przyprawę korzenną, sól, proszek do pieczenia, mąkę pszenną i gryczaną. Miksować krótko, do wyrobienia składników. Ciasto przełożyć na przezroczystą folię spożywczą (ułatwi do pracę z ciastem, bo jest b. miękkie), przez nią uformować kulę z ciasta i włożyć do lodówki na 1 godz.
Piekarnik rozgrzać do temp. 180 st. C. Schłodzone ciasto rozciągnąć lub rozwałkować na lekko omączonym blacie na grubość ok. 5 mm.
Wyciąć herbatniki, które można dodatkowo posypać ksylitolem lub cukrem trzcinowym. Jeśli nie masz foremek do ciastek, możesz wycinać je małą szklanką.
Uwaga: jako, że jest dość klejące, zamiast wałkowania i wycinania rekomenduję coś innego: ciasto przed chłodzeniem podzielić na dwie cześci, otrzymując dwie kule (warto sobie pomóc przy pomocy przezroczystej folii spożywczej), a po wyjęciu z lodówki, twarde ciasto, nie rozwijając z folii spożywczej, zrolować w rulon (jak bułka-paluch), a następnie odwinąć z folii i pokroić na 4-5 mm plasterki.
Piec na papierze do pieczenia, w pewnej odległości od siebie (ciastka rosną także wszerz), ok. 13-20 min., w zależności od wielkości i grubości herbatników. Nie zdejmować ich od razu z blachy, dopiero jak przestygną.
Po kilku godzinach od upieczenia, włożyć do pudełka kartonowego lub puszki, jeśli nie zjemy od razu.
***
Inne przepisy z użyciem mąki gryczanej:
Zdrowe ciasto owsiano-gryczane z czarnymi owocami
Pyszna szarlotka owsiano-gryczana
A może inne przepisy na ciastka (i pierniczki):
Wspaniałe ciasteczka słonecznikowe
Przepis na najlepsze pierniczki
Smacznie :)
OdpowiedzUsuńZrobione wczoraj i już zjedzone. Było nas kilkoro, a i goście dostali na wynos, wraz z przepisem, a w zasadzie linkiem do przepisu! Jestem nimi zachwycona.
OdpowiedzUsuń