Październik to koniec sezonu na śliwki węgierki. Teraz są najlepsze, bo słodkie (z takich październikowych wychodzą najlepsze powidła, bez dodatku cukru) - cukier tu dodałam tylko po to, by uzyskać ich karmelizację - sama kasza nie jest słodzona, choć kto chce, znajdzie w niej subtelną, naturalną słodycz mleka.
W dzieciństwie nie lubiłam zbytnio kaszy manny, było to jedzenie tylko dla niemowlaka. W ogóle nie przepadałam za zupami mlecznymi na słodko. Były ...za słodkie. W tym roku staram się odczarowywać kaszę mannę. Na pierwszy ogień poszła ta znakomita kasza manna z truskawkami. Teraz zapraszam na kaszę mannę bardziej jesienną, ze śliwkami.
Jako, że jest sezon na orzechy laskowe, zachęcam, jeśli znajdziecie takie do łuskania, w warzywniaku, kupcie choć trochę. Są wspaniałe i przyjemnie miękkie! Nie mają sobie równych. O tej porze roku świetnie smakują wszelkie pesto z ich udziałem, ciasta z orzechami, drożdżówki z nadzieniem orzechowym itd. Świeże orzechy laskowe bardzo pasują do posypania wierzchu kaszy manny, po dodaniu śliwek. Tu akurat kasza na zdjęciu jest bez orzechów, ale to wyjątek.
Kasza manna ze śliwkami, na deser i na śniadanie, na gęsto
Składniki:
dla przypomnienia: 1 płaska łyżka to 15 ml, 1 płaska łyżeczka to 5 ml, jedna szklanka to 250 ml
1 porcja śniadaniowa, 2 porcje deserowe
- 45 g kaszy manny (3 płaskie łyżki)
- 1-1,5 szklanki mleka (zwykłego lub kokosowego)*
- 200-300 g słodkich śliwek
- 1,5 łyżeczki ksylitolu (cukru brzozowego)** lub cukru
- 1 łyżeczka masła
- duża szczypta cynamonu w proszku lub przyprawy korzennej
- opcjonalnie, ale warto: 1 łyżka posiekanych świeżych orzechów laskowych lub włoskich
**substancja słodząca od 3. roku życia, polecana dla diabetyków, osób na diecie i dbających o linię
Wykonanie:
Śliwki umyć, wypestkować i drobno pokroić lub tylko na połówki - zależy jak lubisz, drobno pokrojone stworzą sos.
Na patelni rozpuścić masło wraz z cukrem, dodać śliwki wraz z cynamonem. Smażyć, aż śliwki będą miękkie, a niektóre się nieco rozpadną.
I sposób gotowania kaszy manny:
W rondelku, w zimnym mleku rozprowadzić kaszę mannę. Dokładnie wymieszać, by nie było grudek.
Zagotować i gotować na wolnym ogniu około 1 minuty (lub zgodnie z zalecanym czasem gotowania na opakowaniu), ciągle mieszając. Kasza manna powinna stać się gęsta.
II sposób gotowania kaszy manny, ulubiony:
W rondelku zagotować pół szklanki mleka. Do szklanki z pozostałym, zimnym mlekiem wsypać kaszę mannę. Dokładnie wymieszać, by nie było grudek. Wlać kaszę mannę do gotującego się mleka.
Zagotować i gotować na wolnym ogniu około 1 minuty (lub zgodnie z zalecanym czasem gotowania na opakowaniu), ciągle mieszając. Kasza manna powinna stać się gęsta.
***
Można też zostawić do wystygnięcia i podać jako deser.
Sos śliwkowy można zrobić wcześniej, a potem tylko podgrzać. Dzięki temu kaszę mannę mogą zrobić też osoby zabiegane, na śniadanie w środku tygodnia, przed pracą,
Ekstra, kolejny pomysł na deser dla mojego Roczniaka ��
OdpowiedzUsuńTwój Roczniak ma szczęście, że ma mamę, która gotuje mu różne zdrowe rzeczy! Oby takich jak Ty, było więcej.
UsuńJa zawsze kaszkę bardzo lubiłam :) Ze śliwkami smakuje bosko!
OdpowiedzUsuń