Klasyczne polskie naleśniki, przepis podstawowy. Do nadzienia słodkiego i na słono.
Do naleśników nadaje się mąka wrocławska, a wg niektórych producentów mąk, może być też poznańska. Są to mąki ciemniejsze niż tortowa i zawierają sporo białka.
Ja smażę naleśniki praktycznie bez tłuszczu. Przyznam, że czasem lubię zjeść naleśniki smażone na oleju albo maśle klarowanym, z nadzieniem z tłustego twarogu, ale traktuję to jako rarytas, na który mogę pozwolić sobie po wycieczce górskiej lub innej naprawdę solidnej dawce sportu. Albo od święta :)
Naleśniki - przepis podstawowy
Składniki:
1 szklanka=250 ml, 1 łyżeczka=5 ml
- 500 ml mleka
- 3 jajka rozmiar M
- 2 i 1/2 szklanki mąki wrocławskiej
- 1 szklanka wody mineralnej (gazowanej)
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka oleju
Nadzienie do naleśników z TEGO przepisu
Wykonanie:
Najlepiej użyć miksera z końcówką jak do ubijania białek albo trzepaczki i miksować na wolnych obrotach/energicznie mieszać.
Jajka i mleko zmiksować razem. Stopniowo dodawać mąkę (koniecznie przesianą), następnie wodę, sól i olej. Cały czas miksować. Ciasto najlepiej odstawić na 20-30 minut. Ten czas "odpoczynku" pozwala mące spęcznieć. Ciasto ma mieć konsystencję średnio gęstej, kwaśnej śmietany; w razie czego dodać nieco wody/mleka lub mąki.
Podzielę się z Wami tym, jak smażyć naleśniki bez tłuszczu i by nie przywierały. Kluczem jest odpowiednie nagrzanie patelni (może być zarówno teflonowa, jak i żeliwna). Najpierw rozgrzać przez kilka minut suchą patelnię, by była gorąca, ale nie bardzo gorąca.
Uwaga: jednym z powodów, dla których naleśniki przywierają do patelni, jest jej nierównomierne nagrzanie.
Przed smażeniem pierwszego naleśnika, wlać na patelnię łyżkę oleju i ostrożnie rozprowadzić go po całej patelni kawałkiem ręcznika papierowego.
Uwaga: nie polecam wylewania oleju i ręczne jego rozprowadzanie na patelni za pomocą kulistych ruchów - tłuszcz nie dotrze w każde miejsce.
Po chwili, jak tłuszcz się rozgrzeje, wlać pierwszą partię ciasta na naleśniki. Patelnię przechylać i przy pomocy okrężnych ruchów, rozprowadzić ciasto po dnie patelni. Ja do nalewania ciasta używam małej chochelki. Pierwszy naleśnik zazwyczaj wychodzi zbyt gruby i ogólnie nie jest idealny.
Naleśniki należy smażyć z dwóch stron na średnim ogniu. Pierwsza strona będzie smażona nieco dłużej. Jak poznać, że naleśnik można już przerzucić na drugą stronę? Naleśnik przestanie być z wierzchu surowy/płynny - zetnie się na całej powierzchni, a lekko podniesione drewnianą łopatką brzegi naleśnika, będą odchodzić od patelni. Wówczas należy ostrożnie łopatkę wsunąć pod naleśnik i zdecydowanym ruchem przerzucić go na drugą stronę.
Co 4-5 naleśnik można lekko natłuścić patelnię nasączonym ręcznikiem papierowym, którego używaliśmy do pierwszego natłuszczania.
Usmażone naleśniki układać w stosik na talerzu. Jak najłatwiej podgrzać naleśniki? Zajmuje to dosłownie chwilę - każdy z naleśników wkładam na krótko na rozgrzaną patelnię tuż przed podaniem.
Zobacz także inne przepisy na: naleśniki, pyzy, kluski:
Naleśniki czekoladowe - przepis podstawowy
Najprostsze placki na mleku/maślance
Placki z dyni
Placki z cukinii i szpinaku
Placki z cukinią, podawane z łososiem i kwaśną śmietaną
Uszka do barszczu czerwonego
Pierogi ruskie
Pieczone pierogi z boczniakami
Pierogi z mięsem, klasyczne
Pierogi/kluski leniwe
Wielkopolskie pyzy - kluski na parze
Uwielbiam naleśniki, chociaż ze smażeniem ich to już gorzej;)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam!
www.kornikwkuchni.blogspot.com
czasem warto się poświęcić :)
UsuńPierwsza Klasa ! Przepis idealny - wszystko wyszło znakomicie - dodałam jedynie odrobinę cukru :-)
OdpowiedzUsuń