poniedziałek, 23 lutego 2015

Pesto z jarmużu




Czy macie ochotę na coś, co robi się w 10 minut, a jest tak pyszne, że każde inne pesto może się schować? Przynajmniej o tej porze roku, bo przyznam, że wielką miłością darzę jeszcze pesto z bazylii i pesto alla Calabrese. Jarmuż znajdziecie na bazarkach, w dobrze zaopatrzonych warzywniakach, supermarketach i co najmniej jednym z popularnych dyskontów. Szcześliwi ci, którzy mają jarmuż w ogródku :)

Uwielbiam jarmuż zimą i jem go pod różnymi postaciami, najczęściej jednak miksuję w zielonym koktajlu z ananasem. Koktajle to przymytnicy zielonego. Pesto jest nie gorsze. Z litra jarmużu wraz z dodatkami otrzymujemy 300 ml pesto.

Od dawna z powodzeniem używam nerkowców do wszelkiego rodzaju past i pesto. Bardzo mi smakują, zyskują jeszcze po podprażeniu, są powszechnie dostępne i wielokrotnie tańsze od orzeszków pinii. Przepisów na pesto z jarmużu jest wiele - jedne są z czosnkiem, inne bez, z sokiem z cytryny, z serem lub jego zamiennikiem dla wegan - płatkami drożdżowymi. Przy stworzeniu tego przepisu najbardziej wzorowałam się na przepisie z jadłonomii, ale dopasowałam go do siebie. Bardzo odpowiada mi brak surowego czosnku w składzie. Raz, że pesto jest lekkostrawne, dwa, że można go zjeść i iść do pracy.

Jarmuż polubili biegacze i inni sportowcy. Zalecają go dietetycy i lekarze. Nie jest żadnym wynalazkiem. Przepisy na dania z jarmużem pojawiają się m.in. w przedwojennych książkach kucharskich Marii Śleżańskiej i Marii Monatowej. Powodów, żeby włączyć go do swojej diety jest wiele, ale kilka wydaje się być szczególnie istotnych.

1. Filiżanka jarmużu zawiera więcej witaminy C niż wynosi dzienna norma.

2. Jest bogatym źródłem witaminy A.

3. Jedząc go przyswajamy wapń i żelazo.

4. Znacznie przekracza dzienne zapotrzebowanie na witaminę K.

5. Jest ważnym źródłem potasu, miedzi i manganu.

6. W testach na zwierzętach wykazuje działanie antynowotworowe. Glukozynolany zawarte w jarmużu mogą mieć wpływ na obniżenie ryzyka wystąpienia nowotworów płuc, prostaty, piersi i żołądka. Badania w tym zakresie jeszcze trwają. Wykazuje też działanie przeciwzapalne.

7. Pozwala unormować poziom cukru we krwi, dlatego pomaga w utrzymaniu wagi. Dodatkowo jest niskokaloryczny i nie zawiera tłuszczu. Niestety w wielu przepisach występuje z mięsem, boczkiem i po prostu tłuszczem. Wtedy przestaje być pomocny w diecie odchudzającej.

8. Japończycy robią z niego Aoiru. Ten sok słynie z okropnego smaku, ale cieszy się opinią remedium na wiele współczesnych chorób. Nie jest lekiem, ale suplementem diety wspomagającym leczenie.

9. Zalicza się do tych, nielicznych roślin, którym nie szkodzi, a wręcz pomaga mróz. Po przemrożeniu zdecydowanie zyskuje na smaku.

10. Jest łatwy do przyrządzenia. Można go gotować, piec, smażyć. Jest wartościowym dodatkiem do zup i samodzielną potrawą.
(cyt. za festiwalbiegowy.pl)


Pesto z jarmużu

Składniki, na jeden słoiczek o pojemności 300 ml

  • 60 g nerkowców (pół szklanki)
  • 100 g jarmużu (około 1 litra posiekanych liści)
  • 4-5 łyżek oleju rzepakowego (lub więcej, wedle uznania)
  • ew. 2 łyżki wody
  • 40 g ostrego sera np. grana padano, dziugas, parmezan, bursztyn (nieco więcej niż pół szklanki startego sera)
  • sól, pieprz
  • pół łyżki drobno startej skórki z cytryny
  • pół łyżeczki płatków chili albo spora szczypta chili w proszku

Wykonanie:

Polecam umyty, osuszony i pocięty jarmuż kupić gotowy. Jest dostępny w wielu sklepach w lodówkach, tuż obok świeżego szpinaku, oszczędzi nam to trochę pracy. W przeciwnym razie jarmuż trzeba dokładnie umyć i osuszyć na ręczniku papierowym, a następnie poszatkować.

Nerkowce wrzucić na rozgrzaną suchą patelnię i prażyć kilka minut, aż nerkowce się uprażą. Mieszać podczas prażenia, by się nie przypaliły.

Cytrynę dokładnie wyszorować i sparzyć, a jeszcze lepiej na kilka sekund wykąpać we wrzątku. Zetrzeć skórkę na drobnej tarce (mniej więcej z 3/4 bardzo dużej cytryny lub całej mniejszej). Ser zetrzeć.

Wszystkie składniki, oprócz wody, umieścić w kielichu miksera.




Miksowanie zajmie kilka minut, jeśli masa byłaby za sucha czasem dodaję trochę wody, by nie dodawać za dużo tłuszczu (oleju), ewentualnie trochę soku z cytryny. Oczywiście można dodać olej, wedle upodobania. Spróbować i ewentualnie dodać jeszcze trochę soli.

Pesto przechowywać w słoiczku w lodówce, zalane z wierzchu olejem przechowa się przez tydzień. Niezalane olejem, do kilku dni. Można też mrozić.

Z czym jeść pesto?

- smarować nim kanapki, do tego plasterek sera żółtego lub awokado, albo i to i to, może trochę rukoli
- dodać do kaszy jaglanej - na wytrawne śniadanie. Wystarczy zmieszać ugotowaną kaszę z pesto i ew. dodać trochę oleju, dodać np. duszone warzywa i sycące śniadanie gotowe.





Jeśli szukasz innych przepisów na dania z jarmużem, zajrzyj do zakładki "jarmuż"; innych past do chleba szukaj w tej zakładce.



3 komentarze:

  1. Takie pesto jeszcze przede mną. Mam zamiar je zrobić tylko nigdzie nie mogę kupić jarmużu. Twoje wygląda bardzo smakowicie :) Piękne zdjęcia !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jarmuż jest w stałej sprzedaży w Biedronce.

      Usuń
  2. Super pesto:) bédé robic:)

    OdpowiedzUsuń