Trochę dyni, cebula albo dwie i mnóstwo kminu rzymskiego (kuminu): to podstawa świetnej zupy dyniowej. Dodatek jabłka przełamuje słodycz dyni.
Cieszy fakt, że dynię można jeść nie tylko jesienią, ale i zimą - w moim, dobrze zaopatrzonym, warzywniaku dostępna jest praktycznie przez cały rok.
Spróbujcie tej wersji zupy dyniowej, bo rozgrzewa, syci i jest interesująca smakowo. Przepis pochodzi z książki "Fresh from the Garden: Food to Share with Family and Friends" Sarah Raven.
Zupa dyniowa z jabłkiem
Składniki: (na 6 dużych porcji, albo 8 jako przystawka)
- 1 kg miąższu dyni, najlepiej hokkaido albo piżmowej, waga po obraniu ze skóry i usunięciu pestek
- oliwa lub olej rzepakowy
- 1 łyżeczka świeżego rozmarynu (ew. może być suszony)
- sól i pieprz
- 1 duża cebula
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyżeczka mielonego kminu rzymskiego (kuminu)*
- kawałek świeżego imbiru wielkości kciuka (6 cm)
- 250 g jabłko, kwaskowe typu szara reneta lub antonówka
- 3 szklanki bulionu warzywnego lub rosołu
- 1 szklanka soku jabłkowego bez cukru, najlepiej jednodniowego
- opcjonalnie do podania: śmietana i garść gotowanych, posiekanych kasztanów jadalnych (mogą być pakowane próżniowo) - pominęłam, w zamian dałam prażone solone pestki dyni
*przyprawa ta jest sprzedawana od niedawna przez jedną z popularnych firm z przyprawami, szukajcie jej na półce z przyprawami w większym supermarkecie
Wykonanie:
Piekarnik rozgrzać do temp. 170 st. C.
Dynię pokroić na mniejsze kawałki. Włożyć ją do worka na mrożonki, dodać do niej trochę oliwy lub oleju, posiekane igiełki rozmarynu, sól i pieprz. Wszystko razem wymieszać przez woreczek - marynata powinna dotrzeć do każdego kawałka dyni.
Wysypać zawartość woreczka do naczynia do zapiekania i umieścić w nagrzanym piekarniku na 45 minut, albo do czasu aż dynia będzie miękka, a na brzegach będzie się przyrumieniać.
Cebulę, czosnek i imbir obrać ze skórki, każde z nich drobno posiekać. Przełożyć je do dużej patelni z łyżką oleju. Smażyć, aż będą miękkie; nie brązowić. Dodać upieczoną dynię i obrane ze skórki, pozbawione gniazd nasiennych i posiekane na małe kawałki jabłko. Dobrze wymieszać, wlać bulion i sok jabłkowy. Zagotować, zmniejszyć ogień, przykryć i gotować na małym ogniu przez około 15 minut, do czasu aż jabłka będą miękkie.
Zmiksować na gładki krem w blenderze. Doprawić w miarę potrzeby solą i pieprzem oraz dodać więcej bulionu i soku jabłkowego.
Łatwy i szybki bulion warzywny
Składniki:
- 500 g warzyw: pietruszka, dwie marchewki, kawałek selera, por lub cebula (cebulę warto podpalić na ogniu, żeby skórka była czarna i nadała dodatkowego aromatu bulionowi)
- kilka gałązek natki pietruszki
- kilka sztuk ziela angielskiego i pieprzu czarnego
- jeśli masz: jeden grzybek suszony
Wykonanie:
Warzywa umyć, obrać. Cebuli nie obierać, nadziać na widelec i opiec nad ogniem. Można też ją pokroić na pół i położyć na rozgrzanej patelni rozcięciem do dołu, aby przypiec je nieco na ciemny kolor.
Dodać zioła, zalać wodą wystającą na kilka cm ponad warzywa. Zagotować i gotować na wolnym ogniu przez ok. 30-40 minut.
Bądź na bieżąco, polub stronę na fb
Jadłabym! Z wielką chęcią :>
OdpowiedzUsuń