Karp to moja ulubiona ryba wigilijna. Moja mama przyrządza go tak wspaniale, że czekam na niego cały rok. Jest słodkawy i maślany. W przepysznej panierce z mąki, jajka i bułki tartej. Karp musi być smażony na maśle, najlepiej klarowanym. Żaden olej (chyba że jako dodatek do zwykłego, nieklarowanego masła, by się nie przypaliło) nie da TEGO smaku.
W dzień Wigilii nie smażymy karpia podczas kolacji albo tuż przed. Zazwyczaj robimy to rano, by później karpia odgrzać w piekarniku. Ta metoda sprawdza się od lat. Polecam ją i Wam.
Zachęcam do poszukiwania wyśmienitych karpi milickich, które z pewnością nie będą muliste! Wówczas można darować sobie moczenie karpi w mleku czy obkładanie cebulą. Ostatnio jeden z dyskontów proponował właśnie te karpie, więc są one dostępne nie tylko dla garstki.
Szukajcie adresów polecanych gospodarstw rybackich na stronach DolinaBaryczypoleca, Stawy milickie oraz na fb. Z chęcią przyjmę też inne Wasze rekomendacje.
Wigilijny karp smażony na maśle
Składniki:
- 1 karp w całości, wypatroszony
- sól, pieprz
- mąka pszenna
- jajko
- bułka tarta
- masło klarowane do smażenia
- ewentualnie: mleko do moczenia dzwonków albo cebula
Wykonanie:
Z karpia usunąć łuski. Skrobie się je ostrym nożem przesuwając go od ogona w stronę głowy. Odciąć głowę. Rybę dokładnie umyć i osuszyć ręcznikiem papierowym. Usunąć głowę (można ją wykorzystać, bez skrzeli, do ugotowania zupy rybnej), rybę podzielić na kawałki - dzwonka.
Zanim usmażymy karpia, można go wymoczyć w mleku albo obłożyć go plasterkami świeżej cebuli i wstawić na noc do lodówki. Dzięki temu utraci on swój lekko mulisty smak.
Rybę oprószyć solą i pieprzem. Odstawić przynajmniej na kwadrans. Panierować kolejno w mące, rozmąconym jajku i bułce tartej, albo - opcjonalnie - tylko w mące.
Smażyć na rozgrzanym maśle klarowanym z dwóch stron, do zezłocenia.
Można podawać od razu albo odgrzać później w piekarniku. Wystarczy usmażone karpie przełożyć do wysmarowanej masłem formy żaroodpornej z pokrywką, gęsiarki lub innego naczynia z pokrywką, nadającego się do pieczenia w piekarniku. Formę z pokrywką wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 180-200 st. C na około pół godziny (w zależności od ilości nasmażonego karpia).
Wigilijny karp smażony z pieczarkami
Przygotowanie jak wyżej, ale dodatkowo trzeba usmażyć pokrojone na małe kawałki pieczarki, wraz z zeszkloną cebulą, przyprawione solą i pieprzem. Pieczarki dajemy na dno żaroodpornego naczynia, można też dodać do nich łyżkę lub dwie śmietanki kremówki. Warstwa pieczarek powinna też być jako przełożenie pomiędzy warstwami karpia i na górze. Można na wierzch położyć wiórki masła albo dwie łyżki śmietanki kremówki.
Wigilijny karp smażony z migdałami
Przygotowanie jak karpia na maśle. 100 g płatków migdałowych zrumienić na patelni na 3-4 łyżkach roztopionego masła. Karpia posypać uprażonymi płatkami tuż przed podaniem.
Bądź na bieżąco, polub stronę na fb
0 komentarze
Prześlij komentarz