poniedziałek, 15 grudnia 2014

Piersi kaczki pieczone







Pierś kaczki z tego przepisu jest niezwykle soczysta i miękka - to dzięki pieczeniu w bardzo niskiej temperaturze. 

Jeśli jeszcze nigdy nie przyrządzaliście piersi kaczki, albo wychodziła Wam nie taka, jaka wyjść powinna, skorzystajcie z tego przepisu!

Od dawna stosuję metodę pieczenia w bardzo niskiej temperaturze. Wszystkie mięsa i ryby przygotowywane w ten sposób okazywały się przebojem. Udziec jagnięcy (pieczony w 120 st. C), łosoś (pieczony w 70 st. C) czy "szynka pieczona nocą"(pieczona w 70 st. C) są kulinarnymi perełkami mojego domu, regularnie powtarzanymi przy okazji ważnych uroczystości rodzinnych czy Świąt - Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Warto powtarzać zwłaszcza metodę pieczenia - marynatę można przecież modyfikować wedle własnego gustu. 
Skorzystałam z przepisu z blogu kwestiasmaku.

Piersi kaczki pieczone

Składniki, 2 porcje:

  • 2 pojedyncze piersi kaczki
  • 10 czerwonych winogron (opcjonalnie, jeśli będą potrzebne do skomponowania dania)

Marynata do mięsa:
  • 2 łyżki ciemnego sosu sojowego
  • 2 łyżki miodu
  • 1 łyżka brązowego cukru
  • 2 łyżki octu ryżowego lub winnego
  • 2 łyżki żurawiny lub borówki ze słoiczka
  • 1/2 łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu
  • 4 łyżki czerwonego porto lub wiśniówki
do podania: ziemniaki, oraz np. duszone warzywa, zasmażane buraki, puree z czerwonej kapusty

Wykonanie:

Piersi osuszyć papierowym ręcznikiem. Skórkę ponacinać nożem w "kratkę". Do rondelka włożyć składniki marynaty: sos sojowy, miód, cukier, ocet ryżowy, żurawinę, pieprz, porto. Wymieszać i zagotować, gotować na mniejszym ogniu przez około 1 - 2 minuty aż marynata trochę zgęstnieje. Dokładnie ostudzić.

Piersi kaczki włożyć do woreczka na mrożonki, wlać marynatę i szczelnie zamknąć. Chwilę powygniatać rozprowadzając równomiernie marynatę po mięsie. Wstawić do lodówki na minimum noc lub najlepiej dobę. W międzyczasie można 2 - 3 razy mięso "przemieszać".

Piekarnik nagrzać do 90 stopni C. Piersi wyjąć z marynaty (marynatę zachować), oczyścić je najpierw przy pomocy łyżki, później dodatkowo osuszyć ręcznikiem papierowym (aby nie pryskały podczas smażenia).

Dobrze rozgrzać patelnię i położyć piersi skórką do dołu, smażyć przez około 3 - 4 minuty aż skórka będzie zrumieniona i podtopiona (uwaga: jeśli chcemy podawać piersi ze skórką, wówczas musimy ją lepiej, dłużej wysmażyć). Następnie przełożyć mięso na drugą stronę i smażyć przez 2 minuty.
Piersi zdjąć z patelni i położyć na niedużej blaszce do pieczenia skórką do góry. Do blaszki wlać 1/2 cm wody a mięso polać 2 łyżkami marynaty. Wstawić do piekarnika i piec przez 90-120 minut w zależności od preferencji co do stopnia wypieczenia (przy 90 minutach mięso będzie jeszcze różowe w środku). W połowie czasu przewrócić piersi na drugą stronę i dodać przekrojone na połówki winogrona. W czasie pieczenia polewać mięso pozostałą marynatą, a jeśli cała woda z blaszki wyparuje, dolewać jej po około 2 - 3 łyżki.

Mięso wyjąć z piekarnika i odłożyć na deskę, przykryć folią aluminiową (by mięso nie wystygło) i odstawić na około 10-15 minut. Pokroić, wcześniej odcinając skórkę (jeśli dobrze ją wysmażyliśmy, możemy pozostawić). Ja przed podaniem polałam pokrojone mięso sosem z pieczenia.

Sprawdźmy czy stopień wysmażenia mięsa nam odpowiada, jeśli nie, pokrojoną na plasterki kaczkę możemy ułożyć w blaszce i piec jeszcze przez około 15 - 30 minut, aż mięso będzie lepiej wypieczone, mniej różowe, nadal będzie jednak soczyste, nie utraci miękkości podczas dłuższego pieczenia.

UWAGI:

- marynowałam w wiśniówce
- używałam borówek zamiast żurawin
- pominęłam winogrona
- zimną, niezjedzoną pierś kaczki wykorzystałam na kanapkę, jako wędlinę
- smażyłam pierś z kaczki po 2 minuty z każdej strony, na dość sporym ogniu; cukier skarmelizował się i zaczynał przypiekać, trzeba więc uważać, by nie przypalić piersi
- piekłam 90 minut, pierś kaczki była idealna!
- nie zużyłam całej marynaty do pieczeni, a woda nie wyparowała, ale nie szkodzi, sos i tak był bardzo dobry





Spodobało ci się? Polub mnie

4 komentarze:

  1. Przepyszne! Dzięki za przepis!

    ela

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W jakim celu, po wyjęciu piersi z lodówki, należy nagrzać piekarnik do 90 st. ????? Moim zdaniem należałoby również "odpalić" laptopa, no i nie zaszkodzi rozstawić deskę do prasowania.

      Usuń
    2. 5 minut później wkładamy piersi do piekarnika. Nie zaszkodzi włączyć piekarnik i ustawić temperaturę właśnie wtedy. Dzięki temu unikniemy przestoju w kuchni.

      Usuń
  2. Wilgotne, aromatyczne piersi kaczki. Mało pracy, całość świetna. Przepis poszedł w świat.

    OdpowiedzUsuń