Szarlotka z antonówką, starą odmianą jabłek wczesnojesiennych. Średnio twardych i kwaskowatych. Nadających się na przetwory, soki i na szarlotki właśnie.
To jedna z moich ulubionych szarlotek w ogóle, a przez to że można ją zrobić bez cukru, pojawi się u mnie nie raz. Smakuje orzechowo. Nigdy bym nie przypuszczała jak wspaniale kasza gryczana wtopi się w ciasto i że może zastępować mąkę. Niepaloną kaszę gryczaną (taką miałam w domu), zmieliłam w młynku do kawy, otrzymując potrzebną ilość mąki. Gotową mąkę gryczaną można kupić w niektórych sklepach spożywczych. Jeśli raz spróbujecie tej szarlotki, może się okazać, że w krótkim czasie zużyjecie cały zakupiony kilogram mąki, nieustannie robiąc powtórki.
Ten odkrywczy dla mnie przepis pochodzi z blogu Trufli.
Szarlotka owsiano-gryczana
przepis zgodny z KPP
minimum 8-10 porcji
Składniki na nadzienie:
- 1,5kg kwaśnych jabłek np. antonówek
- 2 łyżki masła
- 1/3 szkl. ksylitolu lub brązowego cukru
- 1 łyżeczka cynamonu (mniej lub więcej - wg upodobania)
- 1/4 łyżeczki mielonego imbiru
- mała szczypta soli
Jabłka obrać i pokroić w 1 cm kostkę, masło rozpuścić na patelni, dodać ksylitol lub cukier, smażyć, aż powstanie niezbyt gęsty karmel. Dodać cynamon, imbir, sól i pokrojone jabłka, dusić do miękkości, ostudzić.
Składniki na ciasto:
- 100 g zimnego masła, pokrojonego w kostkę
- 1 żółtko
- 1/2 szklanki ksylitolu lub cukru
- szczypta imbiru
- szczypta soli
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1 szklanka płatków owsianych (lubię pełnoziarniste, nieoczyszczone, ale zwykłe czy górskie też będą w porządku)
- 3/4 szklanki mąki gryczanej*
Wykonanie:
Płatki owsiane wsypać do malaksera lub młynka do kawy i zemleć krótko, przez ok. 10-20sek., nie na proszek, tak żeby zostały grubsze kawałeczki. Dodać, imbir, sól, sodę oczyszczoną, mąkę gryczaną, ksylitol lub cukier i zmiksować do wymieszania, 2-3sek.
Dodać żółtko i masło, miksować do połączenia składników. Ciasto można też oczywiście wyrobić ręcznie, najpierw siekając nożem mąkę z masłem i resztą składników, potem wyrobić ręcznie, aż powstaną okruszki.
Foremkę o wymiarach ok 23x23cm (chcąc by ciasto było wyższe, użyłam malutkiej tortownicy o średnicy 16 cm, dzięki temu uzyskałam spód o przyzwoitej grubości) wyłożyć pergaminem, na dno wyspać trochę więcej niż połowę ciasta, lekko docisnąć dłonią. Foremkę i malakser z resztą ciasta wstawić na 15min. do lodówki, w tym czasie nagrzać piekarnik do 175 stopni Celsjusza.
Na schłodzone ciasto wyłożyć jabłka, na wierzch wysypać resztę sypkiego ciasta, piec ok. 45 min. Ciasto jest dość delikatne, kruche, ale dobrze kroi się w kwadraty i nakłada szerokim nożem czy łopatką. Kruszonka smakuje jak sypkie owsiane ciasteczko. Pyszne zarówno lekko ciepłe, jak i po całkowitym ostudzeniu.
Przechowywać w lodówce.
Bądź towarzyski, podziel się!
Bardzo polubiłam lekko orzechowy smak mąki gryczanej, spróbowałabym takiej szarlotki z rozkoszą :)
OdpowiedzUsuńproszę spróbować, będzie walka o ostatni kawałek :)
Usuń