środa, 20 sierpnia 2014

Makaron w sosie pomidorowym z pieczonym serkiem ricotta




Podstawą tego dania jest sos pomidorowy. Pod koniec lata pomidory są najlepsze na świecie. Jak mamy szczęście to są tak słodkie, że nie trzeba już dodawać do sosu cukru. Poza sezonem można użyć pomidorów z puszki, ale tylko najwyższej jakości, niekrojonych (pestki pomidorów dają niekiedy gorycz, z całych pomidorów można je usunąć).

Wspaniałe danie z makaronem, z dużą ilością sosu pomidorowego, aromatyczną natką pietruszki i serem, szczególnie je polecam. Pieczona ricotta, wielokrotnie przeze mnie przygotowywana jako dodatek do kanapek, nigdy do tej pory nie była zestawiona z daniem obiadowym. Autor przepisu zakłada, że serek ricotta powinien podczas pieczenia przyrumienić się i stwardnieć. Moja ricotta jest wilgotna, nie było szans by znacznie stwardniała, po 25 minutach pieczenia rozdrobniłam ją widelcem, by przyprawy przeniknęły do całości i po to, by ułatwić parowanie/twardnienie serka. Osiągnęłam bardzo dobry efekt, w sumie piekłam około 45 minut.

Inspirowałam się luźno przepisem Jamiego Olivera z książki "Moje obiady".

Makaron w sosie pomidorowym z pieczonym serkiem ricotta 

Składniki: [2 porcje]

  • 250 g sera ricotta
  • oliwa z pierwszego tłoczenia
  • 2 łyżeczki masła
  • 1 płaska łyżeczka suszonego oregano
  • 1 płaska łyżeczka pieprzu cayenne/chili
  • 1 cebula czerwona, obrana i drobno posiekana
  • 2 ząbki czosnku, obrane i drobno posiekane
  • 600-650 g mięsistych pomidorów Lima
  • 150 g suchego makaronu np. kokardki
  • 2-3 łyżki octu balsamicznego
  • 1/2 płaskiej łyżeczki cukru (opcjonalnie)
  • garść lub dwie świeżo startego sera długo dojrzewającego np. Bursztyn, Szeneker*
  • garść lub dwie natki pietruszki, posiekanej
  • sól, pieprz

*są to świetne polskie sery o ostrym smaku, które zastępują w mojej kuchni parmezan

Wykonanie:

Rozgrzać piekarnik do temp. 200 st. C.

Ricottę jeśli to możliwe, odsączyć na sicie, aby odciekło trochę wody. Przełożyć do naczynia do zapiekania. Dokładnie posypać ją solą, pieprzem, oregano i chili. Polać 1-2 łyżkami oliwy. Wstawić do piekarnika na 25 minut, żeby się nieco przyrumieniła i stwardniała. Po 25 minutach otworzyć piekarnik, delikatnie wysunąć naczynie i rozdrobnić ricottę widelcem, pozwalając by przyprawy i oliwa doszły do całości. Rozdrobniona ricotta powinna łatwiej parować. Piekłam kolejne 20 minut.

Pomidory ponacinać w krzyż, na grzbiecie. Włożyć do miski lub garnka, zalać wrzątkiem, potrzymać około minuty, odcedzić i przelać zimną wodą. Usunąć skórkę, posiekać na drobno.



W rondlu lub na patelni na maśle z kilkoma kroplami oliwy usmażyć na niedużym ogniu cebulę. Ma się wolno karmelizować. Po kilku minutach (8-10) dodać posiekany czosnek. Poddusić jeszcze przez 4 minuty, aż wszystko będzie słodkie i miękkie. Dołożyć pomidory i gotować przez 15 minut na wolnym ogniu, po czym rozdrobnić je łyżką. Dodać ocet balsamiczny i cukier. Mieszać, aż do otrzymania właściwego sosu pomidorowego. Może być bardzo gęsty.

W dużym garnku doprowadzić do wrzenia osoloną wodę i ugotować makaron np. kokardki albo szerokie wstążki, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Odcedzić, zostawiając trochę wody, w której się gotowały. Jeżeli sos pomidorowy jest za gęsty, można dodać trochę wody z gotowania makaronu (ja dodałam 5-6 łyżek). Połączyć makaron z sosem. Przyprawić do smaku, po czym szybko połączyć z natką pietruszki i startym serem długo dojrzewającym. Trochę natki i sera zostawić na później. Po przełożeniu makaronu na ciepłe talerze, posypać go resztą ziół i startego sera. Na koniec zwieńczyć dzieło, równo rozdzielając ricottę.

Danie przygotowuje się szybko. Ricottę można upiec wcześniej, bo na zimno też smakuje wybornie. Sos pomidorowy też można zrobić zawczasu, wówczas obiad gotowy będzie w mniej niż 15 minut.




Bądź towarzyski, podziel się!

0 komentarze

Prześlij komentarz