sobota, 6 marca 2010

Tiramisu, przepis II







Według Marty Gessler, życie powinno smakować jak tiramisu :) O tak :) Tiramisu to oryginalny deser włoski, łatwy i szybki w przygotowaniu. Robię go już po raz kolejny, często na zamówienie przyjaciół, jak w tym przypadku. Tym razem z większą ilością jajek niż poprzednio. Jeśli ktoś (jak ja) lubi mniej słodkie desery, można (a nawet polecam) zmniejszyć ilość cukru, deser jest bowiem dość słodki. Polecam.

Deser tiramisu

Składniki:

250 g serka mascarpone

3 duże jajka (u mnie o wadze powyżej 73 g)

150 g drobnego cukru

4/5 szklanki mocnej kawy (u mnie na taką ilość wody - 1 nieco czubata łyżka kawy rozpuszczalnej)

50 g likieru kawowego, amaretto lub likieru Tiramisu (ok. 1/3 szklanki o pojemności 250 ml)

100 g biszkoptów

kakao (ciemne) do posypania

Wykonanie:

1) Jajka dokładnie umyć pod ciepłą wodą. Włożyć jajka do naczynia, zalać gorącą wodą (sparzyć), po kilku sekundach wyjąć i po jakimś czasie ochłodzić zimną wodą (ok. pół minuty - żeby skorupka nie pękła).

2) Płyn do nasączania biszkoptów: zaparzyć kawę, dodać alkohol, odstawić do wystygnięcia.

3) Masa - krem: oddzielić żółtka od białek. Białka włożyć do lodówki. Żółtka ucierać z cukrem (100 g) do uzyskania jednolitej białej masy (mikserem, na wolnych obrotach, ok. 2 minut). Wymieszać z serkiem mascarpone.

Białka ubić na sztywną pianę [sprawdzić przez odwrócenie naczynia do góry dnem - białka powinny zostać nieruchome] z pozostałą częścią cukru - 50 gramów.

Ubite białka delikatnie wymieszać drewnianą łyżką z masą z żółtek, cukru i mascarpone.

4) Wykonanie deseru: biszkopty nasączać (stopniowo, nie mogą długo pływać w kawie bo się rozpadną) i układać na dnie naczynia (stopień nasączenia należy wyczuć, biszkopty nie mogą jednak być tak mokre, że będą kapać - wówczas należy delikatnie wycisnąć nadmiar płynu). Biszkopty przykryć warstwą kremu. Ułożyć kolejną warstwę nasączonych biszkoptów i kolejną warstwę kremu.

5) Deser włożyć do lodówki na kilka godzin - co najmniej 5, choć moim zdaniem tiramisu jest jak sernik - najlepsze następnego dnia :)

6) Przed podaniem posypać kakao.

10 komentarzy:

  1. To jeden z moich ulubionych deserów :) Pyszności :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Też właśnie przymierzam się do tego deserku z przepisu Marty Gessler :) na razie czeka na swoją kolej.
    Ale po takich zdjęciach to na pewno zrobię go szybko :)

    OdpowiedzUsuń
  3. duża warstwa gorzkiego kakao na wierzchu.. lubię

    OdpowiedzUsuń
  4. To jest taki deser, który smakuje zawsze. A ten twój ..już mam na niego ochotę! I tyle kakao! Mniam! :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Fiolunko - to nie do końca przepis Marty Gessler, chociaż co do części się nim inspirowałam [od niej wzięłam ilość cukru (moim zdaniem za dużo), proporcje jajek i serka - dodatkowo przeczytawszy różne fora zobaczyłam że tyle jajek dają Włosi czyli na 250 gram mascarpone]

    ilość biszkoptów, likieru i kawy wzięłam z mojego poprzedniego przepisu, którego używałam przez kilka lat

    jeśli więc chcesz zrobić stricte wg przepisu M. Gessler poszukaj na stronie Wysokich Obcasów online, jak znajdę link, mogę podać :)

    OdpowiedzUsuń
  6. dragonfly, asiejko - tak, kakao to jest to, można nawet więcej :))))

    kasia - u mnie też stoi wysoko w rankingu

    OdpowiedzUsuń
  7. Skusiłam się na ten deser dzięki Twoim zdjęciom. To jest najlepszy przepis na tiramisu, jakiego użyłam. Świetny przepis i świetny blog.

    Marta

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. cieszę się bardzo! dziękuję za miłe słowa :)

      Usuń
  8. Deser chłodzi się w lodówce :) ciekawa jestem ostatecznego smaku. Jedna uwaga to drobny cukier... chyba chodziło o cukier puder.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. mam nadzieję,że smakował

      co do cukru - jest coś takiego jak "drobny cukier" - to po prostu zwykły cukier tylko trochę bardziej zmielony, lepszy do wszelkich wypieków i deserów - oto co znalazłam w google u jednego z producentów: "Jest to cukier o śnieżnobiałej barwie i charakterystycznej, bardzo drobnej granulacji. Cukier drobny powstaje podczas specjalnego procesu segregacji, selekcjonującego kryształki cukru o określonej, odpowiedniej wielkości. Dzięki tak dobranej granulacji cukier drobny bardzo szybko rozpuszcza się. Doskonale nadaje się do wypieków, przygotowywania ciast, kremów i deserów."

      Usuń