sobota, 4 lutego 2012

Chleb bez zagniatania - z grubą i chrupiącą skórką






Składniki na chleb mieszamy łyżką 30 sekund i odstawiamy na 12 - 18 godzin do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej. Do pieczenia chleba używamy garnka żaroodpornego z pokrywką. Najlepszy jest garnek żeliwny, ale nada się też inny, który jest odporny na wysokie temperatury - gęsiarka, a nawet żaroodporne naczynie szklane. Chleb można upiec z dodatkiem sera - wówczas pachnie i smakuje jak dobra pizza :-) W miejsce sera do chleba można dodać np. posiekanych suszonych pomidorów, oliwek lub niemielone siemię lniane. Można eksperymentować ze swoimi ulubionymi dodatkami, np. anchois i pieprzem syczuańskim. Dodatków może być w sumie nie więcej niż 200 g. Bardzo smaczny chleb wychodzi ze 100 g sera lub mieszanki różnych serów i 100 g suszonych pomidorów. Można też zrobić podstawowy chleb bez żadnych dodatków (w poniższym przepisie pomijamy ser i dajemy mniej drożdży, 1/4 łyżeczki suszonych lub 5 g świeżych) - taki jest też na poniższych zdjęciach. Taki pozostanie chyba moim ulubionym. To taki chleb awaryjny, ale może stać się ulubionym. Ma wspaniały miąższ i jest pyszny. Smakuje jak chleb a nie jak niesłodzone ciasto drożdżowe. 


Wieczorem okazuje się, że pieczywo się skończyło, zakwas nieodświeżony, chciałoby się zjeść kromkę chleba z chrupiącą skórką - kaprys swój można spełnić w mniej niż 5 minut. Następnego dnia czynności też zabierają tylko chwilę. Wystarczy być w domu i mieć minutnik by dobrze rozplanować czynności.


Przepis książki "My bread, The revolutionary no-work, no knead method", Jima Laheya, który znalazłam na blogu kwestiasmaku (poniżej cytuję za Asią). Zanim powiecie "nie mam czasu na pieczenie chleba w domu", obejrzyjcie film (z udziałem Marka Bittmana w roli głównej) i zobaczcie jakie to proste i szybkie. 

Chleb bez zagniatania - z grubą i chrupiącą skórką

Składniki:
[do odmierzania składników używam wagi]
  • 400 g (3 szklanki) mąki pszennej, typ 650*
  • 1 łyżeczka soli (5 ml)
  • 15 g świeżych drożdży lub 3/4 łyżeczki suchych ** - 5 g jeśli pieczemy chleb bez dodatków
  • świeżo zmielony czarny pieprz
  • opcjonalnie: 200 g sera żółtego*** (pominąć w wersji bez dodatków), można dać w zamian suszone pomidory, oliwki itp., (ja nie dodaję sera ze względu na kaloryczność), można też dać siemię lniane niemielone - nie więcej niż 1/2 szklanki
  • 300 g (1 i 1/3 szklanki) chłodnej wody
  • otręby lub mąka do obsypania chleba
  • inne opcje smakowe: np. 1-2 łyżeczki suszonego oregano/kminku/pieprzu syczuańskiego (warto)
* pszennej lub orkiszowej (uniwersalnej, tortowej, ale najlepiej chlebowej, w sklepach łatwo dostępna jest mąka typ 650 i taka jest najlepsza)

** w przypadku chleba bez dodatków (sera, suszonych pomidorów, siemienia itd.) dajemy 1/4 łyżeczki suszonych drożdży lub 5 g świeżych

*** pokruszonego, drobno posiekanego lub startego na tarce. Jednego rodzaju lub mieszanki różnych, w miarę twardych lub kremowych, np. sera pleśniowego, camemberta, brie, Gorgonzoli, Pecorino, Manchego, Parmezanu lub innych sprawdzonych i ulubionych serów. Część lub cały ser można zastąpić posiekanymi suszonymi pomidorami lub oliwkami.

Wykonanie:

Mąkę przesiać do dużej miski, dodać sól, pokruszone drożdże, pieprz i ser (jeśli go używamy, ewentualnie inne dodatki np. posiekane suszone pomidory czy oliwki). Wszystko wymieszać. Wlać wodę i mieszać składniki łyżką przez około 30 sekund (ciasto ma być klejące). Przykryć (talerzem lub folią) i odstawić do wyrośnięcia na 12 - 18 godzin, najlepiej na noc (w temperaturze pokojowej, np. na blat kuchenny).

Blat kuchenny lub stolnicę oprószyć mąką i wyłożyć w to miejsce wyrośnięte ciasto z miski. Oprószonymi mąką dłońmi złożyć boki ciasta do środka tworząc kulę.

Na blacie kuchennym położyć czystą ściereczkę kuchenną, oprószyć ją mąką, położyć w to miejsce ciasto łączeniem do dołu. Przykryć ciasto wystającymi bokami ściereczki i zostawić w ciepłym miejscu na 1 - 2 godziny. Ciasto jest gotowe po podwojeniu objętości.

Na pół godziny przed końcem wyrastania nagrzać piekarnik do 240 - 250 stopni C, ustawiając kratkę w dolnej 1/3 części piekarnika a na niej przykryty garnek żaroodporny np. żeliwny.

Ostrożnie, używając rękawic kuchennych, wyjąć gorący garnek z piekarnika i zdjąć pokrywę.

Ja - tak jak na filmie - wysunęłam garnek wraz z blachą, bez wyjmowania go, ostrożnie zdjęłam pokrywę, wrzuciłam chleb i przykryłam garnek.

Umieścić ciasto w garnku łączeniem do góry (zsunąć ze ścierki lub szybko i ostrożnie przenieść w oprószonych mąką dłoniach). Należy uważać, bo garnek będzie bardzo gorący. Garnek przykryć i piec przez 30 minut. Zdjąć pokrywę i piec dalej aż chleb będzie dobrze zrumieniony ale nie przypalony przez 15 - 30 minut (zwykle piekę 20 minut, a gdy chleb za bardzo się rumieni kładę na nim kawałek folii aluminiowej).

Wyjąć garnek z chlebem z piekarnika, otworzyć, po kilku minutach podważyć chleb nożem i wyjąć go z garnka. Odłożyć na kuchenną kratkę (może być ta z wyposażenia piekarnika) do całkowitego ostudzenia - chleb położony na kratkę może swobodnie odparować. Kroić dopiero po ostudzeniu, po około 1 godzinie.

UWAGA:
jeśli piekę z podwójnej porcji to czas pieczenia jest następujący: 40 minut pod przykryciem, 20 minut bez pokrywki.



21 komentarzy:

  1. Piękny chlebuś,Tak się zastanawiam bo nie mam garna żeliwnego ale ma taki żaroodporny jeden szklany a drugi ceramiczny myślisz że można też w takich?,oba mają przykrywki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nina, dziękuję za ten przepis. Szukałam czekoś takiego od dawna. Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
    2. wzięłabym szklany, co do tego drugiego nie wiem - jeśli jest odporny na wysokie temperatury, to czemu nie? ;)

      Usuń
    3. Beato, cieszę się :) na początek zrób bez siemienia lnianego, taki zwykły bez dodatków (choć pieprz koniecznie a i zioła polecam)

      Usuń
  2. przepiękny, cudowny chleb!
    wygląda tak rustykalnie.

    świetna sprawa ten garnek.
    muszę nabyc takowy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. nie masz żeliwnego? ja też nie :) nada się inne naczynie

      Usuń
  3. Cudowny chleb. Ma piękny kształt ,miąższ i cudownie popękał . Śliczny naprawdę!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dziękuję bardzo Majano! a jaki smaczny - ten na zdjęciu pieczony w piątek, dziś - w niedzielę wieczorem nadal bardzo dobry

      Usuń
  4. Jestem tutaj zupełnie przypadkowo, ale ten chleb po prostu mnie zachwycił:D
    Dzisiaj kupuje wszystkie składniki i zrobię swój pierwszy własny chleb:)
    Dzięki!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. witam Cię serdecznie :) ten chleb zachwycił mnie już kilka razy - za każdym razem gdy go piekę. Co ważne, on utrzymuje świeżość na pewno przez 3 dni (dłużej nie sprawdzałam). Powodzenia z pierwszym wypiekiem. Powiem Ci - na zachętę - że w tym tygodniu już dwie osoby doniosły mi, że wybrały ten chleb do zrobienia jako pierwszy w życiu i im się udał! Ostrzegam Cię - możesz połknąć chlebowego bakcyla ;)

      Proponuję byś na początek obejrzała dokładnie film, oraz byś wybrała wersję podstawową chleba - czyli z 5 g drożdży - bez sera, pomidorów itd. Powodzenia!

      Usuń
  5. Chciałabym donieść, że upiekłam go już dwa razy! Jest to mój pierwszy chleb, który upiekłam. Smakuje rewelacyjnie!!! I jest banalnie prosty w wykonaniu. Piekłam w naczyniu żaroodpornym z przykrywką.

    Beata

    OdpowiedzUsuń
  6. Z czystej ciekawości mam do Pani dwa banalne pytania. Ile prezentowany na fotografii garnek ma średnicy, licząc najlepiej od jego wnętrza? Oraz jeśli można również wiedzieć, na ile centymetrów wysokości, "wyrósł" chlebek? Będę wdzięczny za odpowiedź :-)

    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 29,5 cm średnicy, wysokość 10,5

      chleb urasta różnie - w zależności od tego jak sprawnie przerzucam bochenek chleba z blatu, powiedzmy urasta do wysokości 4/5

      garnek ten jest odpowiedni także dla podwójnej porcji

      Usuń
  7. Wypiekłem według Pani przepisu kilka różnych chlebów - wszystkie były znakomite. Zrobiłem krótką fotorelację i zamieściłem na moim blogu. Kto tylko ma ochotę może zbudować podobnie jak ja wysokowydajny piec do pieczenia, gotowania, itp. Jego konstrukcję i proces budowy opisałem również na blogu. Piec ten może jeśli tylko człowiek dobrze pomyśli, praktycznie za darmo.

    http://sztudynt.blogspot.com/2012/08/piec-rakietowy-pieczenie-chleba.html

    Pozdrawiam serdecznie i wszystkich zachęcam bardzo do pieczenia własnego chleba.

    OdpowiedzUsuń
  8. Upiekłam i ja :) Trafiłam na przepis przypadkiem, szukając przepisów z użyciem garnka żeliwnego, bo sprawiłam sobie niedawno taki prezent :)

    Pierwsze podejście było ok, ale chlebek słabo wyrósł i skórka była bardzo twarda. Myślałam że to przez mój garnek, bo jest owalny i dość spory. Nie zniechęciło mnie to jednak, i dziś z rana był drugi chlebek, był bo już prawie go nie ma ;) Tym razem zrobiłam z 2 porcji, dałam troszkę więcej drożdży i wymieszałam mąki które mi zostały w domu. Miałam jedynie problem z przeniesieniem ciasta do garnka, bo wyrosło pięknie. Trochę mi się "pogniotło" w trakcie przenoszenia. Ale wyszedł rewelacyjnie! Teraz będę bawić się z dodatkami i ćwiczyć przerzucanie ciasta :)

    AgA

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. mi też się gniecie podczas przenoszenia - zobacz nawet na filmiku, który jest zamieszczony w notce, że przy przekładaniu chleba, trudno zachować jego kształt

      cieszę się, że eksperymenty chlebowe się udają! pozdrawiam

      Usuń
  9. Jezu.. mistrzostwo świata.. jest mega pycha.. chodzę i go wącham.. zjadłam kawałek piętki i siłą woli jakoś powstrzymałam się żeby nie zjeść całego.. Piekłam z podwójnej porcji w naczyniu żaroodpornym z połowa szklanki siemienia i łyżeczką ziół prowansalskich ;) Zróbcie jest super!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. podejrzewam, że jak już odkryłaś ten przepis, nie będziesz chciała eksperymentować z trudniejszymi i bardziej pracochłonnymi :)

      Usuń
  10. W-s-p-a-n-i-a-ł-y! Co za przepis! Dzięki. Chleb jest bardzo prosty i bardzo, bardzo smaczny!

    OdpowiedzUsuń
  11. Nie jadłam lepszego chleba! Niebo w gębie.

    OdpowiedzUsuń